[:tr]LED Teknolojisi önümüzdeki birkaç yıl içinde ampulün yerini alacak bir teknoloji haline gelecektir. Kullanıcıya sunduğu cazip avantajları, ısı yaymaması, uzun ömrü, renk seçenekleri, gerçek ışık olması ve kullanım alanlarının çeşitliliği sebebiyle bu teknoloji herkes tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. LED Aydınlatma elemanlarının küçük modüller halinde kullanılabilmesinden dolayı, mimari projelerin çok ince detaylarını ortaya çıkarabilen bir yapıları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, gerçek renk verimlerinden dolayı amaca uygun hizmet edebilmektedirler. Ayrıca kendi başlarına da dekoratif bir unsurdurlar.

Peki LED’leri bu kadar üstün kılan ne? Bütün bu övgü neden?

Çevreye Dost

Grass-bulb-660x660Harcadıkları enerjinin %99’unu ışığa çeviren LED’ler, harcadıkları enerjinin sadece %15’ini bize ışık olarak veren standart ampullere oranla çok daha az enerji tüketmektedirler. Aynı zamanda LED’ler çevreye yönelik olumsuz etkiyaratacak zehirli madde içermezler dolayısıyla zararlı atık oluşturmazlar.

Ekonomi

EMS-light-bulb-960x338pxBaştaki görece yüksek fiyatına rağmen LED aydınlatmanın kullanım avantajı sadece düşük enerji tüketimi anlamında değil, aynı zamanda enerjiyi verimli kullanması, uzun örü ve ısı yaymamasıdır. Bundan dolayı özellikle sıcak iklimlerde, klima gerektiren ortamlarda klima üzerinde çok büyük bir tasarruf sağlarlar. Uzun ömürlü olduklarından sık sık değiştirilmeleri de gerekmez.

 

Geliştirilmiş Emniyet ve Güvenlik.

LED’lerle bağdaşan düşük ısı ve düşük voltajlar LED’leri daha da güvenli bir ışık kaynağı haline getirmektedir. LED’lerin düşük voltajla çalışması birçok riski direkt olarak ortadan kaldırır.

Tasarım Esnekliği.
LEDler yeni tasarım çözümleri yaratmak üzere sınırsız sayıdaki biçimlerde düzenlenebilmektedir. Işığın çizgi, nokta, alan ve kıvrımsal efektlerinin hepsini elde etmek mümkün olmaktadır. Ayrıca, LED’ler renkte, renk sıcaklığında ve de ışık kalitesinde ince değişiklikler yapmak amacıyla kolayca kontrol edilip programlanabilmektedirler. Uzun süreli dayanıklılık ve küçük boyutuyla bütünleşen güvenilir LED’lerin, tabiatı, hemen hemen her obje yapısına uyum sağlamalarına olanak vermektedir. Tırabzanları LED’le aydınlatılmış bir merdiven veya mobilyasıyla aydınlatılan bir oda düşünün. LED’ler sayesinde her şey ışık kaynağı haline gelebilmekle birlikte tasarımcılarla mimarlara yeni çok yönlülüğün aydınlatma aracını sunmaktadırlar.

Uzun Ömür.

Beklenen 50,000’den 100,000 saate kadar (sürekli kullanımda yaklaşık olarak 6’dan 11 yıla kadar) bir ömürle LED’ler sıradan bir elektrik ampulüne göre yaklaşık 50’den 100 kata kadar daha uzun bir süre dayanmaktadırlar. Muhalif koşullarda bile LED’in tipik kullanım ömrü binlerce saatten daha onlarcasını kapsayabilmektedir; ampul filamanların çoğu yalnızca çifter binlerce saatin ardından kullanılmaz hale gelmektedir ve kompakt flüoresan lambalar bile LED’lerin kullanım ömrünün yanına bile yaklaşamamaktadır. Üstelik, LED’ler birden sönmezler – değişimleri planlamaya yönelik büyük bir imkan sunarak yavaş yavaş zayıflamaya başlamaktadırlar. Kullanım ömrünün sonunda bile LED ışık vermeye devam etmektedir.

Renk Zinciri.

LED, kullanıcılarına geniş çerçevedeki seçeneklerini sunarak milyonlarca renk yaratmak üzere karıştırılabilen yüksek saflıkta renklendirilmiş bir ışık üretmektedir. Tek renkler, genel olarak, mavi, yeşil, pembe, sarı (amber), kırmızı, gün ışığı ve beyaz renklerini içermektedir.

Küçük Boyut.

1Watt_LED-900x700Küçük boyutuyla LED, geleneksel aydınlatmayla ulaşılamayan yerlerde kullanılabilmektedir. LED ürünler hemen hemen her yerde güvenli olarak konumlandırılabilmektedirler.

Bakım Azlığı.

LED’ler, kurulum için zorunlu olarak bir teknisyene ihtiyaç duymamaktadırlar. Nadiren değiştirilirler.

Dayanıklılık ve Güvenilirlik.

035cc09a-1bcf-4261-ab67-475b8c9b30ac

Normal bir ampulde ki filaman ani bir darbeyle ya da “yumuşak” bir düşüşle bile rahatlıkla kırılabilen çok kırılgan bir objedir. LUXRAM LED ise kırılmaya karşı son derece yüksek dirençlidir. LUXRAM LED ışık kaynaklarında kırılmaya müsait cam ya da filaman bulunmamaktadır. LUXRAM LED’ler inanılmaz derecede kuvvetlidirler, darbe, sarsıntı, mekanik ve termal basınca karşı çok dirençlidirler. Çeşitli tekniklerle tamamen su geçirmez hale sokularak, aşırı soğuk ya da yüksek nemli ortamlarda rahatça kullanılabilmektedirler. Bu nedenle de her türlü taşıt araçları için de tercih edilmektedirler.[:]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir