29 Ağu 2017
Ağustos 29, 2017

LED ve Maliyet

0 Yorum

[:tr]

LED ve Maliyet

lk yatırım maliyetinin diğer standart ışık kaynaklarına göre pahalı olması, ilk etapta dezavantaj gibi görünse de aslında LED Aydınlatma sistemleri uzun ömürleri, bakıma ihtiyaç duymamaları ve enerji tasarrufları sayesinde kısa zamanda kendilerini amorti etmektedirler.save-money-with-led-bulbs2

LED deki süregelen hızlı gelişmeler ve enerji verimli aydınlatma seçeneklerine duyulan global ihtiyaç, aydınlatma için klasik aydınlatmayı LED aydınlatmayla değiştirmek üzere fırsatlar yaratmaktadır. Bir zamanlar sadece hesap makinelerini ve mobil telefon ekranlarını aydınlatan araçlar şimdi 100 metrelik bir binanın cephesini aydınlatabilmektedir. Aslında LED kaynaklarının etkisi watt başına lümen bazında ele alındığında ampul ve halojeninkini geride bırakmaktadır.

Işığın gerçek maliyeti, satın alma maliyetinin yanısıra, ürünün enerji sarfiyatı ve ışık kaynağının ömür maliyetini de içermektedir. Burada 6 temel kriter dikkate alınmaktadır:

  • enerji maliyetleri
  • ürün maliyetleri
  • güç tüketimi
  • ömür
  • iş maliyetleri
  • ışık verimi

Örneğin; bir ampulün sadece yaklaşık 0,50 TL’lik ilk yatırım maliyeti olmasına karşın, enerji tüketimi kısa ömrüne ters orantılı olarak çok fazladır.

Comparison-of-LED-Bulb-CFL-Bulb-with-Halogen-and-Traditional-Incandescent 1

 

Düşük işletme maliyeti 

LED aydınlatma çözümleri boyut olarak küçük olsalar da performans açısından oldukça büyüklerdir. LED teknolojisi, yüksek kalitede ve miktarda ışık verirken ürün tasarımı açısından sınırsız imkanlar sunmaktadır. Geleneksel aydınlatma çözümleri tarafından tüketilen enerjinin yalnızca küçük bir kısmını kullanan LEDler, dekoratif amaçlı ve genel aydınlatmaya yönelik elektrik maliyetlerini azaltmak için kesenize oldukça duyarlıdır.

LED_VS_CFL_VS_INCANDECENT turkce

Neredeyse olmayan bakım

LED ürünleri, mevcut bütün geleneksel aydınlatma sistemlerinin saltanatını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Mevcut sistemi komple değiştirmenin yanısıra, uyumlu bir çözüm olarak, klasik sistemler içersindeki ışık kaynağını değiştirmek üzere de kullanıma açıktırlar. LED çözümlerinin 50.000 saat olarak öngörülen uzun ömrü, neredeyse yıllarca hiçbir bakım maliyeti gerektirmemektedir.

Mülkiyetin toplam maliyetini düşününüz

Aydınlatma sistemlerinizi seçerken bütün bunları göz önünde bulundurunuz: aydınlatma çözümü için ödediğiniz miktar toplam aydınlatma maliyetinin yalnızca bir kısmını yansıtmaktadır. Uzun ve verimli ömürleri boyunca bakıma ihtiyacı olmayan LED aydınlatma elemanları, ödediğiniz paranın gerçek karşılığını vermektedirler.

 

Günümüzde, verimli aydınlatma, mevcut akkor lambaların tasarruflu lambalarla değiştirilmesi çözümünden daha da öteye, armatürü, aydınlatılan ortamın yapısını da kapsayan bir tasarım projesi haline gelmektedir. Işığın etkin bir şekilde oluşturulması, yönlendirilmesi ve konumlandırılması, aydınlatma tasarrufunda dikkat edilmesi gereken üç ana değişkeni oluşturmaktadır. Bu üç değişkenden oluşan sistemin tasarımı, aydınlatmada bütünsel tasarruf yaklaşımının temellerini oluşturmaktadır. Luxram’ ın sektöre ve ülkeye hizmet anlayışında aydınlatma tasarrufu, genel anlamıyla mevcut lambaları tasarruflu lambalar ile değiştirmekten öte, lamba, armatür ve sistem tasarımı olarak ele alınan bütünsel bir tasarruf projesi olarak ele alınır. Enerji tasarruflu ve etkin kullanımının önemli olduğu günümüzde, bütünsel yaklaşımla birlikte ele alınan aydınlatma olgusu toplamda %80′ lere kadar varan enerji tasarrufu sağlayabilmekte, enerji konusunda daha çok dışa bağımlı duruma gelebilecek ülkemiz açısından milli bir proje olarak özellikle ele alınması gerekmektedir. Luxram, giderek daha da önemli olacak bu ihtiyaçlar doğrultusunda tasarruf konseptli lambaları ile birlikte özel tasarlanmış armatürlerinin kullanımını teşvik etmektedir. Yeni nesil tasarruflu armatürler konusunda öncü rol oynayan Luxram, “bütünsel tasarruf” ve “yeşil armatür” konseptleri etrafında kapsamlı bir çalışmayla değişime ve ihtiyaca destek vermek, ülke kaynaklarının tasarruflu bir şekilde kullanımını sağlamak hedefindedir.

[:]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir